O tym co można zobaczyć nocą w Varanasi

Odcinek 4, Varanasi, ceremonia Aarti i Varanasi nocną porą

Ceremonia Aarti

Codziennie wieczorem w Varanasi, na ghacie Dasaswamedh będącym duchowym centrum miasta odbywają się ceremonie Aarti. Cudowny i piękny hinduistyczny rytuał, bardzo wzniosły i efektowny ściąga codziennie tłumy mieszkańców i turystów. W trakcie modlitwy nad brzegiem rzeki jej uczestnicy proszą Bóstwo Matki Gangesu o spełnienie próśb zawartych w modlitwie, w zamian składając ofiarę ze światła rozpalonych świec i kaganków. Rytuał powtarza się pięciokrotnie (symbolika żywiołów), a prowadzący ją kapłani wykonują skomplikowany, symultaniczny taniec z płonącym ogniem.

Rytuał Aarti wykonywany jest przy specjalnej, nazywanej tak samo muzyce, dzwonieniu dzwonków oraz spiewowi.

Wielka rzecz!

Przygotowania do ceremonii

 

Widownia :)

Oraz sama ceremonia Aarti

Dodatkowo, parę fotek z nocnego spaceru po mieście:

Mikroskopijne świątynie rozsiane po mieście. To w ogóle ciekawe, kościoły katolickie są zawsze duże, czasem ogromne. W hinduizmie świątynie są malutkie ale jest ich dużo, bardzo dużo.

Ghat Dasaswamedh

Brzeg Gangesu

Lokalni :) Ostatni, święty mąż, przywołał mnie z tłumu, poprosił żebym zrobić mu zdjęcie po czym łamanym angielskim zażądał 100 rupii :)

Nasza ekipa i wianki :)

I na koniec, znalezisko w knajpie polecanej w przewodniku. Jedzenie faktycznie doskonałe :D

W następnej notce jak wygląda Varanasi od strony rzeki oraz o co chodzi w ceremoniale palenia zwłok i dlaczego akurat Varanasi jest z niego znane.

Jedna odpowiedź do “O tym co można zobaczyć nocą w Varanasi”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.